Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Normal Doğum Evreleri
Mart 11, 2015
Doğum Zamanı Yaklaşıyor mu?
Mart 11, 2015
Doğumun başlamasının üç belirtisi vardır.Bunlar nişan gelmesi, ritmik ağrıların başlaması ve suyun gelmesidir.Bu belirtiler genel olarak yukardaki sırayı izlese de, bu herzaman şart değildir.
Nişan sümüksü ve kanlı bir salgıdır ve  rahim ağzını tıkayan ve bebeği gebelik boyunca dış etkenlerden koruyan bir çeşit rahim ağzı tıkacıdır.Bunun atılması rahim ağzında açılmanın başladının bir göstergesidir. Doğum sancılarının en önemli özelliği ise düzenli aralıklarla gelmeleri ve rahim ağzının açılmasına yol açacak kadar güçlü ve etkili oluşmalarıdır.
Başlangıçta daha az sıklıkla ancak yine de düzenli gelen doğum sancıları belli bir dönemden itibaren 10 dakikada iki-üç kez gelir ve kasılmalar 45 saniyeyi bulmaya yani uzamaya başlar. Ağrıların şiddeti de zaman içinde giderek artar. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatle geçmiyorsa ve 10 dakikada 2-3 kez gelmeye başlamışsa artık hatta hastaneye gitme zamanı gelmiştir.
Bazen gebelerde doğum ağrıları başlamadan su kesesi açılabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa ve ağrılar 24 saat içersinde başlamamışsa, bebek yeterli olgunluğa ulaşmışsa doğum hekim tarafından başlatılır.Su kesesi açıkdıktan sonra evde ağrıları  beklemek doğru değildir.Bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesi için hastaneye gidilmesi gerekir