Gebeliği Düşündüren Bulgular ve Tetkikleri

Gebelik Öncesi Danışmanlık
Mart 11, 2015
Gebelik Nedir?
Mart 11, 2015

GEBELİĞİ DÜŞÜNDÜREN BULGULAR

 1. Adet gecikmesi (açık renkte ve normalden farklı olan bir kanama gebeliğe düşündürebilir ve her adet gecikmesi gebelik anlamına da gelmez)
 2. Ağızda tat değişikliği
 3. Bulantı ve kusma, yemeklere ve kokulara karşı hassasiyet (aşerme olarak adlandırılır, zamansız gıda tüketimi anlamına gelir, çok sevilen yiyeceklere karşı da bu dönemde tiksinme meydana gelebilir)
 4. Diğer mide şikayetleri
 5. Memelerde dolgunluk ve hassasiyet (göyüs uçlarında yanma ve rengin koyulaşmasıda görülebilir)
 6. Halsizlik, yorgunlukla birlikte sürekli yatma ihtiyacı
 7. Sık idrara çıkma (bu dönemde büyüyen rahim mesaneye baskı yapmaya başlar, bu baskı sonucu mesane hacminin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelik döneminden başlayarak doğumun sonlanmasına kadar devam eder)
 8. Karında büyüme
 9. Kasıklarda batma ve şişkinlik
 10. Tansiyonun düşmesi (mideyi aç bırakmak ve artan sıvı ihtiyacının karşılanamaması durumunda görülebilir)
 11. Duygudurum değişiklikleri (aşırı heyecana kapılma, stres yaşama, sinirlenme, peşinden kahkalarla gülünmesi, çok ağlama görülebilir)
 12. Akıntı (daha önceki yaşanan akıntılardan farklı olmak üzere koyu, rengi açık akıntılar yaşanabilir, ped kullanımı artırılmalıdır)
 13. Artan Vucut Isısı (uzun süreli ve yüksek ateş)
 14. Vajende renk değişikliği (damar genişlemesine bağlı olarak vajenin mor-mave renk alabilir)

 

Gebeliğin belirlermesinde genellikle eczanelerden temin edilen ”prediktör” kullanılmaktadır. Kişinin tek başına uygulayabileceği testlerin güvenirliliği laboratuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu nedenle adet gecikmesi olan ve kişinin kendisi tarafından yapılan test negatif çıkan kadınlar da hekimlerini konu hakkında bilgilendirmeli ve hekim önerilerine uymalıdırlar.

Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik materyalinden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebeliğe özgü hormonlar kadının adet sıklusunu kesintiye uğratır ve kadın gebelik süresince adet görmez. Fakat, her adet gecikmesi gebelik anlamına da gelmez.

Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diyet, iklim, stres ve depresyon şeklindeki psikolojik durum değişiklikleri gibi pek çok faktör adet gecikmesine de neden olabilir.

Kanda ve idrarda ki hormonların (HCG hormonu) tayini ile gebelik teşhisi konulabilir. Kanda bakılan hormon testi, henüz bir adet gecikmesi olmadan önce bile  gebeliği gösterebilir. İdrarda ise sıklıkla 7 günlük bir gecikmeden sonra gebelik saptanabilir.

Gebelik döneminde doktor kontrolü; İdeal olanı, gebe kalmayı düşünen bir kişinin “gebe kalmadan önce” bir uzman hekime muayene olması ve bir takım testleri yaptırmasıdır. Bu şekilde en uygun durumda gebeliğe başlanmış olacak ve gebelikteki soru işaretleri giderilecektir.

Gebelik izlemlerinde bazı tarama testleri de yapılır, bebeğin gelişimi kontrol edilir ve standartlara uygun olup olmadığı saptanır, bebekte ya da gebelikte olası bir anormallik saptanır ise buna yönelik tedaviler uygulanır.

Her gebelik sürecinin bir sağlık elemanı veya kurumu tarafından mutlaka izlenmesi gerekir.

 

Gebeliğin Olası Bulguları

 1. Gebelik testleri
 2. Rahimin (uterus) büyümesi

 

Gebeliğin Kesin Bulguları

 1. Bebeğin kalp atımlarının duyulması
 2. Bebek hareketlerinin hissedilmesi
 3. Ultrason incelemesi