Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik ve Beslenme
Mart 11, 2015
Gebeliği Düşündüren Bulgular ve Tetkikleri
Mart 11, 2015

GEBELİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Hamilelik ve doğum, bir kadının yaşadığı en önemli iki deneyim. Bu çok güzel, ama bir o kadar da zor deneyimi yaşayan anne adaylarının yardımına onlara çok yakın olan, kadın doğum uzmanları koşuyor. Gebelik planlayan her anne adayının hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanına başvurması sağlıklı bir gebelik, doğum eylemi ve doğum sonrası için önem taşıyor.

Gebelik öncesi danışma; tıbbı bir hastalığı olanları değil, gebe olan tüm kadınları kapsamaktadır. Bu kontrol ve danışmalar gebe hastanın daha evvel geçirmiş olduğu bir hastalığın erken tanısı kadar, tüm risk faktörlerini saptamak, gebelik esnasında ortaya çıkabilecek bir rahatsızığı zamanında teşhis etmek anne ve baba adayında var olan hastalıkları belirleyip bunların gebelikte anne ve bebekte yaratacağı riskleri  en aza indirmek ve bebek için en uygun ortamı sağlamak amacıyla yapılan incelemelerdir. Genellikle anne baba adayları, kadın gebe kaldıktan sonra sağlık desteği alma eğilimindedirler. Oysa ki kişinin gebe kalmadan önce eşi ile birlikte psikolojik, sosyal, fizyolojik ve ekonomik yönden hazır olmaları gerekir.

Her ne kadar gebelik fizyolojik bir hadise ise de gebeliklerin % 5 ile % 20’sinde anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden patolojik bir durum ile karşılaşılır.

Bu dönemde gerçekleştirilecek düzenli takipler sağlıklı bir doğumu teminat altına alınır, mutlu bir anne, sağlıklı bir bebek ve güvenli bir gelecek için zemin hazırlar.

Sağlıklı toplumlar ve bireyler için gebelik şarttır, sağlıklı gebeliği gebelik öncesi takip ve gebeliğe kadını optimal hazırlayarak sağlamak mümkündür.

Dolayısıyla, gebelikten 3 ay önce uzman kontrolüne ihtiyaç vardır. Çünkü saptanacak bir hastalığın düzeltilmesi ve önlemlerin alınması için en az bu kadar sürece gereksinim duyulur.