Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Egzersizler
Mart 11, 2015
Gebelik ve Beslenme
Mart 11, 2015

GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

Gebelikte anne adayı çeşitli bedensel ve ruhsal değişikliklerin meydana geldiği bir döneme girer. Libido (cinsel arzu) bu değişiklikleri göre gebeliğin bazı dönemlerinde azalabilir, normale dönebilir veya artış gösterebilir.

 

İlk 3 Aylık Hamilelik Dönemi

Bu ilk dönemde vücut gebeliğin oluşumuyla başlayan sürece (bulant-kusma, meme hassasiyeti, uykuya eğilim) girmektedir. Gebelik nedeniyle yaşanılan kaygılar ve ileri ki dönemde yaşanılacağı düşünülen kaygılar nedeniyle kişi de ruhsal değişikler yaşayacaktır. Tüm bu bedensel ve ruhsal değişiklikler libido azalmasına ve çoğu zaman anne adayının cinsil ilişki ihtiyacını ikinci plana atması ve cinsel ilişki sıklığına neden olur. Genital bölgenin kanlanması, penisin girişi esnasında ağrı ortaya çıkması, ilişki esnasında memelerde daha çok ağrı oluşması libido azalmasına neden olmaktadır.

 

3-6 Ay Arası Hamilelik Dönemi

Hamilelik sürecinin başlangıcıyla oluşuna fiziksel değişimlere kişi bu dönemde uyum sağlamaya başlar. Fiziksel yakınmalardan kurtulan ve psikolojik olarak gebeliğe daha çok uyum sağlayan anne adayı cinsel ilişkiye karşı ilgisi artacaktır.

Genital bölge ve memelerdeki kanlanma artışı bu dönemde de devam eder.

 

6-9 Aylık Hamilelik Dönemi

3-6 aylık dönemde azalan şikayetler bu dönemde rahimin büyümesiyle  tekrar ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki ve orgazm esnasında ortaya çıkan güçlü rahım kasılmaları libidonun azalmasına ve cinselliğin anne adayı tarafından ikinci plana atılmasına sebep olur. Rahimin büyümüş olması nedeniyle ilişki sırasında ki belirli pozisyonlar ağrılı ve rahatsız verici olmaya başlar.

İlişki veya orgazm sırasında yaşanan rahim kasılmaları meydana gelebilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hissedilmeyen başlayan ağrılar bebeğe herhangi bir zarar vermez.

 

Lohusalık Dönemi

Lohusalık döneminde cinsel uyarılma süresi uzar.  Doğumdan sonra yaşanan cinsel ilişkide; ağrı duyma korkusu, bebeğin başının çıkması için kesilen bölge ve ameliyat yerine zarar verme korkusu, emzirme sırasında ortaya çıkan cinsel uyarılmadan heyecanlanma ya da suçluluk duyma gibi ruhsal değişiklikler gözlenir.

 

 • Gebelik dönemlerindeki düşüklerin çoğu; kromozom anomalilerine ve diğer problemlere bağlıdır, cinsel ilişki ile ilgisi yoktur
 • Gebelik bebeğin üzerinde direk baskı uygulamayacak, cinsil ilişki pozisyonlarında rahat olunduğu müddetçe pozisyonlara izin verilir. Karın büyüdükçe rahat olunan pozisyonu bulmak zorlaşacaktır, rahat pozisyonu kişi deneyimleyerek bulmaya çalışmalıdır
 • Erkek spermi içerisindeki bazı maddeler rahim ağzı üzerinde genişletici etkiye sahip olduğundan prezervatif ile korunmak gerekir
 • Orgazm olmak rahim kasılmalarını artırır, doğum riskini artırmaz veya erken doğuma neden olmaz
 • Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduktan dolayı cinsel temastan direkt olarak etkilenmezler
 • Doğumdan sonra vücudun kendini toplaması için belirli bir süre gerekir. Önerilen 4-6 haftadan sonra cinsel ilişkiye girilmesidir.

 

 

Cinsel İlişkiden Kaçınılması Gereken Durumlar

 • Beklenmeye vajina kanamaları
 • Amniotik suyunun gelmesi durumunda
 • İkiz veya üçüz gebeliklerde
 • Daha önce erken doğum yaşanmışsa
 • Geçmişte düşük yaşanması veya gebelikte düşük riskinin olması
 • Plasenta kısmen veya tamemen rahim ağzını kapatıyorsa