Gebelikte Saç Boyası

Gebelikte Uçak Yolculuğu
Mart 11, 2015
Gebelikte İlaç Kullanımı
Mart 11, 2015

Saç Bakım Ürünleri Gebelikte Tehlikeli midir?

Üreticiler sık sık kimyasalları ve formüllerini değiştirmektedirler. Bu kimyasalların gebelik üzerindeki etkileri genel olarak değerlendirilmemiştir ve bu nedenle gebelikte kullanımları ile ilgili datalar kısıtlıdır.

Saç bakımında uygulanan kimyasalların çok az bir kısmının deriden emilerek sistemik dolaşıma geçtiği bilinmektedir; ve bu az miktardaki kimyasallar bebekte sorun yaratacak düzede değildir..

Saç Boyaları Gebelikte Güvenli midir?

ACOG ( American College of Obstetricians and Gynecologists)’a göre saç boyaları muhtemelen gebelikte güvenlidir; çünkü saçlı deriden az miktarda emilmektedir. Yine de tedbir olarak pek çok otör GEBELİĞİN İLK 3 AYINDA organların oluşma dönemi olduğundan saç boyatmaktan kaçınılmasını önermektedir.

Her ne kadar emilim çok düşük miktarda ise de hava ile kimyasalların solunmasının bebeğin gelişimini etkileyeceği kaygısı bulunmaktadır. Kalıcı boyaların pek çoğu güçlü bir kimyasal olan AMONYAK içermektedir. AMONYAK İÇEREN BOYALARDAN KAÇINILMASI ÖNERİLMEKTEDİR.

Kısa süreli kalan boya ve makyajlar gebelerde daha güvenlidir.

KINA vb BİTKİSEL BOYALARIN gebelikte tercih edilmesi önerilmektedir.

Gebelikte Saç Bakımı Yapıtırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aşağıdaki güvenlik noktalarına uyulması önerilir:

· Saç boyatma, bleeching ve perma yaptırmak için ikinci trimestr’a (12. haftadan sonraya) ertelemeniz önerilir.

· İyi havalandırılmış bir alanda bakım yaptırınız.

· Kimyasalların gereğinden fazla saçınızda kalmamasına özen gösteriniz.

· Bakım sonrası mutlaka saçınızı su ile yıkatınız.

· Kendiniz yapıyor iseniz uygulama esnasında eldiven giyiniz.

· Ürün bilgi ve içeriklerini uygulama öncesi okuyunuz.

· Uygulama öncesi allerjik reaksiyon olasılığı nedeniyle az miktarda cildinize uygulayarak patch testi yapabilirsiniz.Daha önceden denediğiniz madde ise buna gerek yoktur.

· Kirpik boyalarını gözünüzde tahriş ve enfeksiyon riskini artırması nedeniyle kesinlikle kullanmayınız.

Kozmetik Uzman Olarak Çalışan Gebeler Ne Yapmalı?

Kuaförlerin gebelikte riskleri çalışma koşullarına, kimyasallara kaç saat maruz kaldıklarına ve saçla uğraşan ellerindeki maruziyete bağlıdır. Çalışmalar gelişmiş boya fomülleri ve daha iyi çalışma koşulları nedeniyle kuaförlerde riskin az olduğunu göstermiştir.

Çalışma koşullarının düzenlenmesi önemlidir. İyi havalandırılmış çalışma alanı, koruyucu eldivenler kullanılması ve çalışma alanında yiyecek içecek tüketilmemesi önerilmektedir. Bu önlemler kimyasal maruziyeti ve riski azaltacaktır.

Emzirme döneminde Saç Bakımı ve Boyatmak

Saç kimyasalları ve boyalar ciltten çok az emildiğinden süte geçmediği düşünülmektedir. Bu nedenle emzirme döneminde sakıncaları yoktur.