Erkek Kısırlık Nedenleri
Mart 11, 2015
İnfertilite – Kısırlık Nedir?
Mart 11, 2015

KADINA AIT NEDENLER

  1. Rahim ağzı kaynaklı nedenler (Servikal faktörler)

Cinsel ilişki sırasında sperm hücreleri rahim ağzının önüne bırakılır ve doğum kanalını geçerek rahime (uterusa) ulaşır. Rahim ağzı (servix) salgısı yalnızca yumurtlama döneminde spermlerin serbestçe geçişine izin verir. Yumurtalama dönemi dışında hormonal etkiler nedeniyle rahim ağzı salgısının yapısı ve kıvamı sprem geçişine izin vermez. Bazı kadınlarda bu rahim ağzı sıvısı içinde antikor denilen spermlere karşı oluşan bağışıklık sisteminin oluşturduğu maddeler bulanabilir, yumurtlama döneminde bile spermin fonksiyonlarını bozarak rahime (uterusa) ulaşmasını engel olarak kısırlığa neden olabilir. Rahim ağzı kaynaklı kısırlık (infertilite) düşünülen hastalarda rahim için aşılama (İUİ) uygulanabilir.

 

  1. Rahim kaynaklı kısırlık (uterlik faktör)

Rahim (uterus) içinde gebeliğin yerleşip büyüyeceği boşluğun anormallikleri de gebelik için engel oluşturabilir. Rahim filmi (Histerosalpingografi_HSG) rahim içini ve tüplerin (fallop kanallarını) değerlerdinmek için kullanılan bir basamak filmidir.

 

 

  1. Tüp (fallop tüpü) kaynaklı kısırlık (tubal faktörlü)

Gebelik oluşumu için en az bir fallop tüpünün sağlık ve açık olması gereklidir. Fallop tüpleri yumurtayı yakalayıp tüp içine alınmasını ve döllenme sonrası döllenmiş yumurtanın rahim içine taşınmasını sağlayan çok hassa ve detaylı bir yapıya sahiptir.

Fallop tüpünün yapısının bozulması veya kapalı olması yumurtanını taşınmasını ve döllenme olayını engeller. Fallop tüpüne ulaşanan genelik enfeksiyonlar, karın içi organlarda kanıtlanan enfeksiyonlar veya tüplerde görülen dış gebelikgibi olaylar tüplerde hasara, bu hasarda infilite hasarlara neden olabilirler. Tüplerin yapısını değerlendirmek için rahim filmi (HGS) veya laparoskopi yapılabilir. Her iki tüpün hasarlı ve fonksiyon göremez olduğu durumlarda tüp bebek ile gebelik elde edilebilir.

 

  1. Yumurtlama probleminden kaynaklı kısırlık (ovulatuar faktör)

Kadının yaklaşık adet ortasına denk gelen yumurtlama işleminin gerçekleşmemesi veya sağlıksız gerçekleşmesi sonucunda meydana gelir.