Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır
Mart 20, 2015
Kızlık Zarı Cinsel İlişki Sırasında Kanar Mı ?
Mart 30, 2015

KIZLIK ZARI DİKİMİ
Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır.
Kalıcı Yöntemle Kızlık Zarı Yenileme (Flep): 1,1-5 aylık dönemde evlilik düşüncesi olmayan veya çok uzun süre sonrasında evliliği düşünecek kişilerde yapılmaktadır.

Geçici Süreli Kızlık Zarı Dikim: evliliği bir hafta içerisinde gerçekleşecek kişilere uygulanmaktadır.

Bu iki kızlık zarı onarımının teknikleri birbirinden tamemen farklıdır.

Flep Yöntemiyle Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Vajina arka duvarından kaldırılan doku parçasına flep denir. Kızlık zarı vajina girişinden 2 cm kadar içeride bulunan yapıdan oluşur, zarın damarlanması çok azdır ve bu nedenli bakımı kolay bir işlem değildir. Erkek cincel organının bu bölgeden geçmesiyle dokulur yırtılır ve kanama meydana gelir. Flep yöntemi ile vajina iç kısımdan kaldırılan doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılandırılır. Bu bölgenin kanlanması yine vajinan kendi damarları tarafından olmaktadır. Bu yeni oluşturulan kızlık zarı vajina duvarını çevreleyerek sarar ve birer bariyer görevi görür.

Bu yapının ortasında bakire bayandaki kızlık zarının olduğu gibi bir delik bulunur, bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal akıntılar dışarı çıkabilir.

İlk cinsel iliski ile oluşturulan doku yırtılarak kanama meydana gelir ve kanamanın rengi normal kanama rengi ile aynıdır. Kanama bakire kişilerde olduğu gibi yırtılma sonucu o bölgedeki damarların hasar görmesi sayesinde olur.

Flep yöntemi uygulanırken vajinada genişleme (uzun süreli cinsel ilişki, kürtaj ve doğuma bağlıdır) varsa daralta işlemi de aynı ayda yapılabilir.

İşlem sonrası girilen ilişkide karşı taraf bu işlemin yapıldığını anlayamaz, ancak bir kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından muayene sırasında anlaşılabilir.
Flep yöntemi 30 dakika kadar, lokal ve genel anestezi altında uyuşturularak yapılır. Aynı gün normal hayata dönebilir.

Geçici Süreli Kızlık Zarı Dikimi
İlişki sonrasında vajina içerisindeki kızlık zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların bir araya getirilerek ve görünmeyen dikişler atılarak yeniden yapılandırılması sürecidir.
Kızlık zarı tamiri bu yöntem ile yapılacaksa, belirlenen cinsel ilişki zamanından bir iki gün öncesinde yapılması gerekir.
Kızlık zarı dikiminden sonra 3-4 gün içinde cinsel ilişki yaşanmalıdır aksi takdirde kanama meydana gelebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yapılan cerrahi işlem kadar ameliyat sonrasında verilen ilaçların düzenli kullanımı, doktor kontrollerine aksatmadana gidilmesi ve pansumanların düzenli yapılması, enfeksiyonların oluşmaması adına önemlidir.
İşlemden sonra 1 hafta spor aktivitelerinden ( bisiklet, jimnastik, denize ve havuza girme) uzak durmaları önerilir.
Geçici dikim işlemlerinde bir hafta motorsiklet ve bisiklete binilmemeli,
Banyo ve tuvalette temizlik önden arkaya doğru ılık su kullanarak yapılmalı, sonrasında ise kurutulmalıdır.