Kürtaj Sonrası

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mart 20, 2015
Kürtaj Nedir?
Mart 20, 2015

 

KÜRTAJ SONRASI

Kürtaj ortalama 5-10 dakika sürmekte, süre daha ileri gebelik haftalarında biraz daha uzun olabilmektedir. İşlemden sonra 20-40 dakika hasta dinlendirilir.
Kürtaj eğer genel anesteziyle yapılmışsa ilk gün için biraz sersemlik hissi, bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve hafif kanama olması normal kabul edilir. Şikayetler genellikle birkaç saatten sonra azalacaktır. Lokal anestezi de hasta uyumadığı için bulgular daha az olur. Kürtajdan sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur.

Kürtajdan sonra belli süreyle 2-10 gün arasında hafif, pıhtısız vajinal kanamalar normaldir. Bazen işlemden sonra hiç kanama görülmeyebilir, bazen de belli sürelerle ara ara kanama şikayetleri olabilir. Genel olarak beklenen kanamanın gittikçe azalarak devam etmesinden sonra kesilmesidir.

Genel anestezi ile yapılmışsa işlemden yaklaşık bir saat sonra yemek yenilebilir. Yenilen ilk öğün hafif, az yağlı, tuzlu ve sıvı gıdalardan zengin olmalıdır. Çorba türü veya kahvaltı tarzı gıdalar ideal olabilir. Zaman içinde 3-4 saat sonra eğer bulantı yoksa normal gıdalarla beslenmeye geçilebilir.

Eğer ki bir düşük veya ölü bebek nedeniyle kürtaj yapılmışsa en az 3 ay süreyle bir aile planlaması yöntemiyle korunma önerilir. Bu süre sonunda rahim kendini tam olarak toplayabilir.

Kürtajdan sonra herhangi bir pansumana gerek yoktur. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle vajinal duş yapılması önerilmez.

Sabun kullanımı ve vajinal duş yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Enfeksiyon riskine karşılık 10  gün deniz ve havuza girilmez.

Genel olarak enfeksiyon oluşmaması için 10-15 süreyle ilişki önerilmez. Kürtajdan hemen sonra gebe kalınabilir. 2-3 ay hamile kalınmaması annenin kendini toparlaması için önemlidir.
Kürtaj sonrası hekimin reçete ettiği ağrı kesici (analjezikler) ve antibiotikler düzgün şekilde kullanılmalıdır.

Kürtajın üzerinden 4-5 gün geçmesine rağmen yoğun kanamanın yaşanması, azalmaması veya artması durumunda, 38 derecenin üstünde ateşin olması, ağrı kesici alınmasına rağmen şiddetli ağrı olması, kötü kokulu yoğun akıntının olması durumunda DOKTORA başvuru yapılmalıdır.

İlk Adet Ne Zaman Görülür

İşlemden ortalama bir ay sonra (kişinin bir periyot uzunluğu sonrasında) normal adet görülecektir. İlk adette görülen bir kaç günlük gecikme ise normaldir.

Kürtaja Alternatif Bir Düşük Hapı Var Mıdır
Kürtaja alternatif olması amacı ile dünyada halen deneysel çalışmalarda kullanılan “düşük hapı” henüz dış piyasaya sürülmemiş ve ülkemizde de bulunmamaktadır.

Adet gecikmesi durumunda kullanılan söktürücü iğne veya haplar ise bir gebeliğin oluşması durumunda hiç bir etki yaratmaz ve adet görmeye sebep olmaz.  Adetin sökülmesi amacı ile alınan bu tür ilaçlar boş yere vücuda yüksek dozda hormon yüklenmesine sebep olur.

Halen bir gebelik tespit edilmesi durumunda tek alternatif kürtaj veya doğurmaktır.

Spiral İşlem Ne Kadar Süre Sonra Takılabilir
Spiral uygulaması kürtaj işleminin hemen sonrasında aynı seansta uygulanabileceği gibi işlemden bir ay sonra normal adet döneminde de yapılabilir.

Spiralin normal şekilde takılabilmesi için rahim ağzında yara (erozyon) veya iltihap (cervicit) bulguları olmamalıdır. Eğer ki bu bulgular varsa önce onların tedavisi sağlanmalıdır.  Ayrıca kişilerde daha önceden nedeni belirsiz adet düzensizlikleri veya kasık ağrıları da olmamalıdır.

Bakarete Zarar Vermeden Kürtaj Yapılabilir Mi
Bir genç kız bakire olduğu halde yani partneri ile tam bir birliktelik yaşamaksızın (sürtünmeyle) hamile kalabilir. Çünkü spermlerin yüzme kabiliyetleri bulunmaktadır.

Çok nadir görülen bu durumdan sonra kişilerin aklına gelen ilk soru ise “kızlık zarına zarar vermeksizin kürtaj işleminin yapılıp yapılamayacağıdır”.

Bu sorunun yanıtı ise kızlık zarının anatomik yapısında saklıdır. Yani, kızlık zarı (hymen) yüksek kenarlı yapıda değil de alçak kenarlı ve duhule müsait ise kızlık zarı bozulmaksızın kürtaj işlemi yapılablmektedir.