Kürtajın Riskleri

Vakumlu Kürtaj
Mart 20, 2015
Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mart 20, 2015

KÜRTAJIN RİSKLERİ

 

Perforasyon kürtaj (rahim delinmesi): Rahimde delinme riski gebelik yaşı büyüdükçe artmaktadır. Doktor kürtaj konusunda her ne kadar deneyimli ise rahimde perforasyon olma olasılığı da o kadar çok azdır.

 

Enfeksiyon, iltihaplanma oluşması: Kürtaj diğer işlemlerde olduğu gibi hijyen çok önemlidir. Kullanılan vakum kanüllerinin bir kerelik kullanımına doktor tarafından özen gösterilmesi gerekir. Enfeksiyon oluşumu doktor tarafından meydana gelebileceği gibi, kişinin dikkatsizliği nedeniyle oluşabilmektedir. (kürtaj sonrası cinsel ilişki,  havuza-denize girme) antibiyotikleri düzenli kullanmama, dış ortamdan enfeksiyon alma) Enfeksiyon durumunda ağrı,akıntı ve fazla kanama görülür ve koruyucu antibiyotik  önlem için kullanılmalıdır. Enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmez ise  Fallop tüplerinde hasara, rahim içi tabakada yapışıklıklara  (asherman sendromu) neden olabilir.

 

Kürtaja rağmen gebeliğin devam etmesi: Gebelik kesesi rahim içinde ultrason ile görüntülenmeden, çok erken dönemde yani  5 haftadan önce yapılan küretajlarda meydana gelebilir. Kürtaj sırasında vakum ile kese çok küçük olduğu için aspire edilip alınamaz. Bu sebeple kürtajda 1 hafta sonra kontrol olmak çok önemlidir, eğer bu tür  erken gebelik haftalarında yapılan kürtaj sonrası kontrolde gebeliğin devamı  tespit edilir ve ikinci bir kürtaj malesef gerekir.

 

Kürtajda rahimde parça kalması: Kürtajdan sonra kanama veya 10-15 gün sonrada kanamanın devam etmesiyle anlaşılmaktadır. Bu nedenle kürtajdan bir hafta  sonra yapılan ultrasonorafisi önemlidir. Tedavi olarak kürtaj yeniden yapılır.

 

Kürtajda rahim içinde kan birikmesi: Rahim ağzının hızla kapanması sonucu rahim içinde kan birikmesinden meydana gelir. Rahim ağzının buji veya steril  ince bir kanül  ile açılması problemi hızla çözer ve ek olarak da  rahmin hızlı toplamasına yardımcı ilaçlar verilebilir.

 

Asherman sendromu (rahim içi yapışıklık): Kürtajın en hoş olmayan ve daha sonra ortaya çıkan istenmeyen sonuçlarından biridir. Kürtaj sonrası rahim içi duvarlarında gelişen yapışıklıklar  sonucu adet  miktarında belirgin  azalma , hiç adet görememe halidir. Kısırlığa da  neden olabilir. En sık nedenleri ise, rahim içi dokusunun keskin küretle kazınması veya  kürtaj sonrası işleme veya hastaya bağlı nedenlerden bir  enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur.Tedavi olarak yapışıklıklar açılır, spiral takılıp rahim içini  destekleyecek hormon ilaçları verilir.Rahim filmi (HSG) ile kesin tanı konur. Tedavi için gerekirse “operativ histeroskopi” uygulanabilir.

 

Lokal anesteziye bağlı riskler: Lokal anestezi ile yapılan kürtajda rahim ağzı tek dişli ile tutulmuş  iken ve dilatasyon (rahim ağzının buji ile  açılması) sırasında  ani ağrıya bağlı tansiyon düşmesi, terleme, fenalık hissi ve  bayılma (ağrı şoku) oldukça sık görülmektedir. Bazen vakumun yarattığı karın içindeki  çekilme hissi de kasıklarda kramp tarzına ağrı ve bulantı-kusmaya sebep olabilmektedir. Bu gibi durumda hemen  kürtaja ara verilir veya hemen bitirilerek hastanın ayakları yukarı kaldırılıp tansiyonun düzelmesine , fenalık hissinin geçmesine yardımcı olunur. Ağrıya bağlı şok durumu dahi olabilir. Ve bu durumda hemen hastaya damar yolu açılıp serum verilmesi ve gerekli ilaç ile destek tedavisi yapılması gerekebilir. Fakat lokal anestezide bu kadar ileri derece şikayetler çok çok  nadirdir ve daha çok lokal anestezi ile yapılan 7 hafta ve daha büyük küretajlarda sık görülebilme olasılığı vardır.

 

Genel anesteziye bağlı riskler:  Genel anesteziye bağlı riskler hasta yaşı, hastanın genel sağlık durumu, sistemik hastalık varlığı gibi faktörlere daha çok bağlıdır. Tecrübeli anestezi doktoru tarafından anestezi verildiğinde kürtaj işlemi güvenlidir. Kürtaş süresinin kısa olması (ortalama 3-5 dakika) ve yüzeyel anestezi yapılması riskin çok fazla olmamasını sağlamaktadır. Bazen hastalar anesteziden uyanırken  bulantı- kusmaları olur veya psikolojik sebeplerden dolayı  ajite olup ağlayarak uyanırlar, fakat tüm bu şikayetler 3-4  dakikada geçer.